O mně

Jsem fotograf žijící více jak 30 let v Praze. Nedá se říct, že by fotografie byla mým celoživotním snem, ale kdo ví, kdy nám byl životopis napsán.

Jako malý chlapec jsem často lezl tátovi do koupelny a za světla červené žárovky s úžasem sledoval, jak se začínají zjevovat zvěčněné okamžiky. Než jsem však dosáhl věku, kdy bych byl schopen vstřebat jeho výklad, otec zemřel. Následovalo spoustu let nejrůznějších koníčků, obvykle technického rázu, ze kterých se postupně začala formovat právě fotografie.

Asi jako každý, kdo s touto činností začal, jsem byl v počátku v rozpacích, co mě na focení baví nejvíce a kterým směrem se vydat. Začalo to zvířaty, makrem, krajinkami a portréty.

V současné době se věnuji primárně portrétům a reportážní fotografií. Jsem schopen nafotit svatby, firemní večírky a další společenské události. Obor mě baví, proto se nevyhnu ani dalším výzvám, například produktovým fotografiím.

Zkušenosti a znalosti? Jistě, ty nepřichází samy od sebe, pokud chcete být dobrými, musíte makat. Opravdu makat. Navštěvuji z toho důvodu kurzy, čtu knihy a sleduji nejrůznější edukativní kanály, ze kterých si sbírám potřebné informace. To však nestačí, teorie je jistě dobrá, ale pokud nefotíte, nezkoušíte nové poznatky, je zbytečná a brzo se vypaří. Proto říkám, fotit, fotit, fotit a dál? Hodnotit vlastní fotografie, porovnávat je a dělat si upřímné závěry. V jeden okamžik jsem zjistil, že to ani jinak nejde, aneb čím více znalostí máte, tím více si uvědomíte, že měl Sókratés pravdu.

“Vím, že nic nevím”

To byl klíčový okamžik a znamení, že to začíná být vážné!

A když i přes to vše mám čas nazbyt, rád vyrážím do psího útulku Bouchalka, kde fotím opuštěné pejsky a snažím se jim pomoci naleznout nový domov.

A proč si myslím, že jsem správnou volbou? Je to snadné, makám vždy tak, abyste dostali minimálně to, co očekáváte.

 

Reference:

Porsche Česká republika s.r.o.
Volkswagen Užitkové vozy
Autocentrum Jan Šmucler
Psí útulek Bouchalka
Pražský Pionýr
ProBeauty
Armyrun